Dodane dnia: 1 lutego, 2022 Dodane przez: Redakcja Comments: 0

Kiedy myślimy o wzięciu kredytu, zazwyczaj oczekujemy, że bank przekaże nam konkretne pieniądze, a my je później zwrócimy wraz z wszystkimi kosztami dodatkowymi, oprocentowaniem itd.

Nie myślimy o wkładzie własnym, który jest standardowym wymogiem stawianym przez banki. Zależy on od wartości kredytu.

Kredyt hipoteczny a wkład własny

Jaki wkład własny trzeba posiadać, by wziąć kredyt hipoteczny?

Wkład własny jest wyliczany procentowo. Przeważnie wynosi 20%. W związku z tym przykładowo, jeśli kredyt ma wartość 250 tys. złotych, to wkład musi być równy 50 tys. złotych. Zdarzają się jednak banki, które oczekują wkładu na poziomie 20% wartości zadłużenia. Dlatego ważne jest, aby decydując się na kredyt, nie brać go w przypadkowym banku, ale wybrać bank, który ma najkorzystniejsze warunki, na przykład oczekuje mniejszego wkładu własnego.
Warto mieć na uwadze to, że czasem za niskim wkładem własnym kryje się konieczność wykupienia ubezpieczenia do kredytu. Dlatego tym bardziej należy uważnie przyjrzeć się ofertom różnych banków i porównać je ze sobą, a także na podstawie indywidualnych oczekiwań, wybrać najlepszą.
Jeśli ktoś zaciąga kredyt hipoteczny w celu sfinansowania budowy domu i posiada już działkę, bank potraktuje jej wartość, jako wspomniany wkład. Zanim jednak dojdzie do formalności, trzeba sprawdzić, czy przypadkiem działka ta nie jest obciążona hipoteką. Bank może wziąć pod uwagę nie tylko samą działkę, ale też zgromadzone już na niej materiały budowlane i to, co się na niej znajduje.
Co w takim razie nie może być wkładem własnym? Wkładem własnym nie mogą być środki pochodzące z kredytu albo pożyczki. Nie może nim być również nieruchomość, jeśli jest się tylko jej współwłaścicielem. Za wkład własny nie można potraktować także towarów luksusowych, ani też drogocennych kamieni.
Warto mieć na uwadze to, że większa kwota wkładu własnego automatycznie zmniejsza kwotę kredytu. Dzięki temu kredyt hipoteczny Kraków pomniejszony o wartość wkładu własnego generuje mniejszą kwotę konieczną do spłaty. Nie należy więc rezygnować z kredytu wyłącznie ze względu na wysoki wkład własny.